Pytania i odpowiedzi dotyczące sterylizacji i kastracji

Wielu właścicieli ma wątpliwości i pytania dotyczące zabiegu jakim jest sterylizacja i kastracja kotów i psów. Z powodu mitów, zasłyszanych opowieści, wiele osób nie decyduje się na ten zabieg u swojego zwierzęcia. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie podstawowe pytania, które najczęściej zadają nam nasi klienci.

 

Kiedy sterylizować/kastrować?

Sterylizacje suk najlepiej przeprowadzić po pierwszej cieczce. Sterylizację kotki można wykonać u zwierząt powyżej 6 miesiąca życia, bez względu na ruję. Samce kastrujemy po osiągnięciu dojrzałości płciowej- w zależności od docelowej wielkości zazwyczaj od 8 miesiąca życia, u kocurów zazwyczaj objawia się to znaczeniem terenu moczem.

 

Po co sterylizować/kastrować?

Znalezienie domu dla szczeniąt i kociąt jest niezwykle trudne. Nierzadko hodowle zwierząt rasowych miewają problemy ze znalezieniem domów dla wszystkich maluchów urodzonych w miocie. Kundelkom dużo trudniej jest znaleźć dom. Każdego roku schroniska w całej Polsce borykają się z problemem przepełnienia. Wiele zwierząt trzeba niestety usypiać. Te które unikną takiego losu często padają na choroby zakaźne. Z tych które przeżyją, część znajdzie domy- ale tylko część. W Polsce jest bardzo dużo psów i kotów- i o wiele mniej ludzi, którzy są skłonni dać im domy.

 

Jakie są korzyści zdrowotne?

Suki i kotki po sterylizacji nie są zagrożone ropomaciczem- groźną chorobą, która może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Ponadto nie grożą im częste nowotwory układu rozrodczego, znacznie zmiejsza się ryzyko nowotworu gruczołu mlekowego. Znika również problem ciąż urojonych- ta przypadłość jest nie tylko uciążliwa dla właściciela, ale również szkodliwa dla zdrowia samicy. Ciąże urojone nie pozostają też bez wpływu na psychikę zwierzęcia.

Psy i kocury po kastracji nie są zagrożone nowotworami jąder, groźnymi hormonozależnymi przerostami prostaty, nie zapadną również na choroby związane z nadmiernym wydzielaniem testosteronu. Znacznie spada u nich ryzyko urazów i chorób związanych z ucieczkami z domów, za zapachem samic. Wiele samców ginie w czasie takich eskapad pod kołami samochodów, doznaje ran w walkach- kocury mogą w trakcie takich potyczek zarazić się też śmiertelnymi chorobami (FeLV, FIV). Samce po kastracji często też sprawiają mniejsze problemy wychowawcze i są mniej agresywne.

 

Czy zabieg chirurgiczny jest ryzykowny?

Bezpieczeństwo pacjentów zawsze było, jest i będzie dla nas najważniejsze!

Sterylizacja i kastracja to najczęściej wykonywane w weterynarii zabiegi chirurgiczne. W naszej lecznicy wykonuje je wyłącznie specjalista chirurg, który ma ogromne doświadczenie w tej dziedzinie. Zwierzęta wprowadzane są w stan narkozy za pomocą nowoczesnych preparatów, dzięki czemu ryzyko powikłań jest minimalne. Przed każdym zabiegiem zalecamy badania krwi oraz EKG. Zawsze staramy się dokładnie ocenić stan ogólny pacjentów, aby zminimalizować ryzyko przeprowadzanej operacji.

 

Czy zabieg jest drogi?

Mimo iż kwota, która trzeba naraz wydać wydaje się duża, to jest to wciąż niewielki ułamek pieniędzy jakie wydalibyśmy przez całe życie zwierzęcia na środki antykoncepcyjne w formie tabletek czy zastrzyków. Jeśli urodziłyby się nam niechciane szczeniaki czy kociaki, ich odchowanie to również ogromny koszt. Ewentualne choroby, na które może zapaść niesterylizowane lub niekastrowane zwierzę, pochłoną również ogromną ilość pieniędzy- większość tych chorób (ropomacicze, guzy nowotworowe) wymaga interwencji chirurgicznej, znacznie droższej niż rutynowy zabieg sterylizacji i kastracji.

 

A co z tabletkami i zastrzykami antykoncepcyjnymi?

Antykoncepcja hormonalna w takiej postaci przewiduje długi okres między podawaniem preparatów- zastosowana dawka hormonów płciowych musi być więc bardzo wysoka, co może niekorzystnie wpływać na samopoczucie zwierzęcia, oraz doprowadzać z czasem do różnych procesów chorobowych (zaburzenia hormonalne, ropomacicze, procesy nowotworowe narządów rozrodczych i gruczołów mlekowych). Zalecany przez producenta maksymalny czas stosowania tych preparatów to tylko 2,5 roku! Po tym czasie zwierzę i tak trzeba poddać zabiegowi.

 

Czy to nie okrutne zabierać zwierzętom radość rozmnażania się?

Większość z nas jest bardzo przywiązana do swoich zwierząt, przez co nierzadko błędnie przypisujemy im ludzkie emocje. Zapominamy, że kot i pies to zwierzęta, które kierują się w życiu instynktem a nie uczuciami. Nasi podopieczni próbują rozmnażać się nie z miłości, czy dla przyjemności, ale z powodu instynktu przetrwania.

 

Czy suki i kotki nie są zdrowsze jeśli mają przynajmniej jeden miot w życiu?

Jest to mit, który głęboko zakorzenił się w naszym społeczeństwie, ale nie ma żadnych związków z rzeczywistością. Nie udowodniono ŻADNYCH korzyści zdrowotnych płynących z posiadania jeden raz potomstwa.

 

Czy mój zwierzak będzie po zabiegu otyły i leniwy?

Zwierzęta po zabiegu sterylizacji i kastracji mają wprawdzie obniżone zapotrzebowanie na kalorie- napędzane wcześniej przez hormony płciowe, ale nie tyją „z powietrza”. Wystarczy zmniejszyć ilość podawanej karmy, a waga pozostanie taka sama. Osobowość zwierzęcia też się nie zmienia- psy i kocury stają się mniej agresywne i nie mają potrzeby szukania samicy w rui i ucieczki, stąd wrażenie że nagle stały się leniwe. Pozostają jednak tak samo wesołe i chętne do zabaw i spacerów jak wcześniej, a koty łowią myszy tak samo jak przed zabiegiem.

 

lek.wet.Olga Dąbrowska