Hipotermia u psów

Wychłodzenie organizmu może być tragiczne w skutkach, ale szybka interwencja może psa uratować.

Ryzyko:Do hipotermii dochodzi podczas ograniczenia ruchu psa( smycz, kojec) lub po przemoknięciu (mokry śnieg lub kąpiel). Również pozostawienie zwłaszcza małego psa w samochodzie nie jest tylko dla niego niekomfortowe, ale również grozi przeziębieniem, a nawet zamarznięciem . Po wyłączeniu silnika samochód bardzo szybko się wychładza, więc absolutnie nie nadaje sie na „ przechowywanie” psa nawet przez krótki czas.

 

Objawy: Nie są specyficzne. Drżenie, ospałość, apatia i zmęczenie zwierzęcia- objawy nie są specyficzne przez co bywają bagatelizowane przez opiekuna.

 

Postępowanie:

  • wychłodzonego psa należy przenieść do ciepłego, suchego pomieszczenia, w razie potrzeby osuszyć ręcznikiem i rozgrzewać poprzez zawinięcie w koce
  • Dobry efekt daje ogrzewanie własnym ciałem- o ile pies toleruje przytulanie, małego psa możne np. Wsadzić pod kurtkę.
  • Nie wolno wkładać psa do wanny z gorącą wodą, ponieważ może to doprowadzić do szoku termicznego.
  • Można podać psu ciepłą, ale nie gorącą wodę, nie wolno jednak zmuszać go do picia.

 

Takie postępowanie może być wystarczające przy lekkim wychłodzeniu, natomiast przy spadku temperatury do 33-35 o C pojawia się zagrożenie życia i należy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii. W przypadku pojawienia się odmrożeń czy podrażnień skóry również należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

 

 

Royal Canin mgr inż. Anna Ziembińska