ZALECENIA POOPERACYJNE

Po narkozie, wybudzone zwierzę może odczuwać zawroty głowy, dlatego najlepiej położyć je kocu na podłodze z dala od schodów, a w przypadku kotów i małych psów pozostawić w transporterze do czasu ustąpienia chwiejnego chodu.

Latem należy zapewnić przewiewne pomieszczenie, w żadnym wypadku nie pozostawiać zwierzęcia na słońcu. Zimą zapewnić ciepłe pomieszczenie a w przypadku dreszczy przykryć kocem gdyż narkoza zaburza proces ośrodka termoregulacji co powoduje uczucie zimna.

Nie należy spieszyć się zbytnio z podawaniem pokarmu, ponieważ podczas większości operacji pacjent dostanie w kroplówce "jedzenie i picie". Wodę można podać najwcześniej 6 godzin po operacji a pokarm dopiero na drugi dzień po operacji - zbyt szybkie podanie jedzenia mogłoby doprowadzić do wymiotów i zachłyśnięcia się zwierzęcia. Dostępne są gotowe karmy dla zwierząt po operacji w formie puszki lub proszku instant do przygotowania z wodą.

Aby zapewnić zwierzęciu spokój należy oddzielić je od innych czworonogów. To zalecenie dotyczy również okresu gojenia się rany pooperacyjnej, która często wylizywana jest przez inne zwierzęta.

Aktywność ruchowa powinna być w pierwszych dobach ograniczona do wyjścia w celu zaspokojenia potrzeb fizjologicznych. U kotów ważne jest pilnowanie aby nie zeskakiwały z dużych wysokości, ani nie wspinały się, dlatego najlepiej nie wypuszczać ich w tym okresie na zewnątrz.

Aby zwierzę po wybudzeniu się, drapiąc lub liżąc nie naruszyło rany operacyjnej należy ją zabezpieczyć. Takie zabezpieczenie w formie kołnierza ochronnego lub opatrunku pooperacyjnego zakładamy bezpośrednio po zabiegu. Proszę go ni zdejmować do czasu zagojenia rany o czym zadecyduje lekarz.

Po operacji zwierzęciu podajemy leki w tym długodziałajace leki przeciwbólowe, dlatego bez konsultacji z lekarzem prosimy nie podawać żadnych środków.

Prosimy nie nie zapomnieć o konieczności przyjścia na wizytę kontrolną po operacji. Jej termin umówiony z lekarzem, to najczęsciej 24-48 godzin po zabiegu.

W razie jakichkolwiek pytań lub pojawienia się niepokojących objawów proszę nie wahać się dzwonić.

Nasze usługi