Lekarze weterynarii służą pomocą opartą o dokładne poznanie Państwa zwierzęcia- jego wiek, rasę, płeć, czynniki genetyczne, przebyte choroby i środowisko w którym żyje.
PROFILATYKA OBEJMUJE:
Badania okresowe:w trakcie wizyty lekarz przeprowadzi wywiad, udzieli wskazówek dotyczących żywienia, zachowania, wagi a także dokładnie zbada Państwa pupila
Szczepienia ochronne:jedne z najważniejszych czynników zapobiegających chorobom, które mogą być śmiertelne dla naszych zwierząt. Chronią one na dłuższy czas przed infekcjami wywoływanymi przez wirusy i niektóre bakterie.
PSY - SZCZEPIONKI PRZECIW
- wściekliźnie (szczepienie obowiązkowe na podstawie ustawy)
- chorobom zakaźnym takim jak parwowiroza, nosówka, adenowirusowe zakażenia układu oddechowego i wątroby, parainfluenza psów
- kaszlowi kennelowemu
Oprócz tych szczepień zalecane są również szczepienia dodatkowe przeciwko:
- boreliozie
- herpeswirozie zalecane dla suk
- leptospirozie zalecane dla psów myśliwskich
KOTY - SZCZEPIONKI PRZECIW
- chorobom zakaźnym takim jak koci katar i panleukopenia
- białaczce kotów
- wściekliźnie
KRÓLIKI - SZCZEPIONKI PRZECIW
- pomorowi królików i myksomatozie
ODRABACZANIE ZWIERZĄT
Obejmuje ono doustną profilaktykę przeciwko tasiemcom i glistom- powinno być przeprowadzane od 2 tygodnia życia u psów i 6 tygodnia życia u kotów, przynajmniej co 3 miesiące, a w sytuacji w której zwierzęta przebywają z dziećmi, lub polują w odstępie miesiąca.
OCHRONA PRZECIWKO KLESZCZOM I PCHŁOM
Dostępne są preparaty w formie kropli na skórę, działające do miesiąca lub obroże chroniące przed pasożytami do 7-8 miesięcy.
OKRESOWE BADANIE KRWI
Zalecane są zwłaszcza u zwierząt w starszym wieku. Wykonywane profilaktycznie co roku pozwalają na wczesne wykrycie groźnych dla życia chorób np. niewydolność nerek i wątroby lub cukrzyca.